Medailon wikiped

Židovské Vánoce Hadar Galron

Izraelská dramatička, scénáristka, herečka a režisérka Hadar Galron se narodila  v sedmdesátém v Londýně, ve třinácti se přestěhovala s rodiči do Izraele, v roce 2005 napsala hru Mikve, která si získala svět a v Liberci byla uvedena před dvěma lety. Současné Česko si oblíbila, byly zde uvedeny její hry.  Prvotní impuls hry Moje první židovské Vánoce vznikl v Mladé Boleslavi po hovoru s dívkou studující hebrejštinu, dále režisérka mluvila se 45 českými Židy, kteří se o svojí židovské identitě dozvěděli až v dospělosti. Představení v Divadle F.X.Šaldy v Liberci jsem navštívil 24.11. 2021.
Continue reading

Literární pozdravy ve Varšavě

Konají se v pátek 19. a v sobotu 20. listopadu od 17.30 v kavárně Varšava, již po sedmnácté. V pátek budou číst Eliška Králová, Stanislav Komárek a Štěpán Kučera, kterého doprovodí Karel Pazdera. V sobotu vystoupí  Tomáš Řezníček, Jáchym a Petr Pazdera Payne.  Zvou pořadatelé Tomáš Minster a Vojta Vaner.

Při předešlých Literárních pozdravech jsem se potkal s kamarádem Tondou Bajajou, který právě vydal knihu Na krásné modré Dřevěnici, při jiných jsem si povídal s Michalem Šandou a koupil od něj knížku. Máte možnost si s literáty v klidu pohovořit.

Otto Hejnic

Kdyby 1000 klarinetů devadesátníka Jiřího Suchého

Jel jsem 11. 11. 2021 do Prahy do divadla Semafor, na Jiřího Suchého osobně. Dvakrát mi představení přetrhl covid, potřetí vcházím do dnes dejvického Semaforu, lístky mi trhají dívky v cylindrech. Na sloupech bývalého kina jsou úryvky známých písniček. Jak čtu v programu, hru, kdy se zbraně změní na hudební nástroje, úplně prvně uvádělo Divadlo Na Zábradlí v roce 1958. Pamatuji si stejnojmenný film Jana Roháče a Vladimíra Svitáčka z roku 1964. Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Karel Gott, Hana Hegerová, které všechny čekala závratná kariéra, nám dnes mávají z obláčku, zatímco Jiří Suchý s nespoutanou Jitkou Molavcovou z jeviště stále trousí svoje vtipy.
Continue reading

Novinky od Milana Hrabala

Varnsdorfensie 2019-2020

 Vlastivědný sborník Mandava vydávaný Kruhem přátel Varnsdorf  již několik let obohacuje regionální literaturu Šluknovska, Žitavska a Liberecka. Zájemci mohou získat nové i některé starší výtisky ve varnsdorfském muzeu http://muzeum.varnsdorf.cz/ Mandava mimo jiné přináší informace o nových publikacích spojených s regionem. Publikace spojení přímo s Varnsdorfem a tamními literáty jsou uváděny pod názvem „Varnsdorfensie“. Pro následující ukázku jsme použili část textů z dosud posledního vydání Mandavy v roce 2020:
Continue reading

Charette, Roberts, Hejnic, mezinárodní jazz v Liberci

V pondělí 11. října  2021 v 19 hodin  přivítalo liberecké Malé divadlo F. X. Šaldy  výborného hráče na hammondky, Američana Briana Charetta, známého spoluhráče Joni Mitchell, Paula Simona a Chrise  Carrolla. S ním vystoupil tenorsaxofonista Osian Roberts z Velké Británie a původně liberecký bubeník Otto Hejnic, který všechno zařizoval.

Continue reading

Winterbergova poslední cesta v Liberci

V úterý 2. listopadu bude v liberecké Krajské vědecké knihovně číst ze své knihy Winterbergova poslední cesta Jaroslav  Rudiš. Hudebně ho doprovodí  Jiří Hradil, moderovat bude Petr Vondřich. Román má 440 stran, Rudiš ho jako první svou knihu napsal německy, přeložila ho Michaela Škultéty. Začátek v 19 hodin.

Otto Hejnic

Obsluhoval jsem anglického krále podruhé

„Román Bahumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále vyšel poloilegálně v Jazzové sekci. V Liberci ředitel Petr Novotný dostavoval Malé divadlo, šéfdramaturg Alois Bejblík prohlásil, že na podzim 1989 se divadlo otevře Hrabalovým Obsluhoval jsem anglického krále, naší adaptací.  Hrabalovi právě umřela manželka, tak mi dal volnou ruku,“ píše autor divadelního textu a režisér Petr Palouš. Úspěch byl kolosální, Cestáře Pinďu hrál tehdy Václav Helšus.
Continue reading

Vlasta Burian z druhé strany

Hru Burian od Tomáše Dianišky režíroval v Malém divadle v Liberci ve světové premiéře sám autor. Začala se zkoušet v roce 2020, kvůli kovidu měla světovou premiéru až  27. 5. 2021.

Autor postavu Vlasty Buriana svěřil ženě, Veronice Korytářové, která vyhrává málo známé scény z Burianova dětství, mimoděk ukazuje jeho přednosti, věčně šaškoval, imitoval své profesory, důstojníky, ale i zvířata, ptáky, hudební nástroje, hrál fotbal i tenis a rád zpíval. V Praze, kam se přistěhoval jako desetiletý roku 1901, se učil obchodním příručím a bavil čím dál širší okruh svých známých.
Continue reading

Severočeské muzeum se lvy otevřelo brány

V neděli 16. května bylo v Severočeském muzeu v Liberci skoro plno, protože 4. května  se konečně  po dlouhé době otevřelo, oprava se protáhla. Vstupné se neplatilo a pro malé návštěvníky byly připraveny speciální programy. Viděli jsme drobného kluka, který bušil do starého psacího stroje.  Má žena se ho zeptala: „Je to lepší než na počítači?“ Odpověděl: „Je to zajímavější.“
Continue reading