Jan Šebelka

JAN ŠEBELKA, nar. v roce 1951 v Děčíně, žije v Liberci. Vystudoval FAMU Praha, obor dramaturgie a scenáristika. Pracoval jako závozník, dělník, vychovatel, vedoucí internátu a v letech 1993 až 2000 byl novinář. V roce 2001 vydal s astroložkou Alenou Kárníkovou knihu Kdy s lunou do postele. Ve stejném roce vyšel první díl jeho liberecké tragikomedie Případ spravedlivého vraha. Druhý díl Smrt podle Marka vyšel v roce 2002, třetí román s názvem Perpetuum mobile aneb Vládcové v r. 2003. Je spoluautorem knihy rozhovorů Petr Pávek: Mám vizi (2005). V roce 2007 přibyl k jeho bibliografii román Koktejlový úkrok Otýlie B. Je autorem životopisného rozhovoru v černobílé monografii Jan Pikous: Subjektivní fotografie (2008) a knihy rozhovorů s legionářem Stanislavem Hněličkou Byl jsem tobruckou krysou (2008). V roce 2010 vydal Román pro Quida, v roce 2015 knihu Podivín, který okrášlil svět, aneb vzpomínání na  Gustava Ginzela. V současnosti je editorem kulturního dvouměsíčníku Světlík, vydávaného Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci, a editorem sborníku spisovatelů, badatelů, publicistů a výtvarníků Libereckého kraje Kalmanach.

Podivín, který okrášlil svět, aneb vzpomínání na  Gustava Ginzela210142_big

Rok vydání: 2015
ISBN: 9788090479876
Stran: 256
Vydavatel: Kruh autorů Liberecka

Gustav Ginzel se stal proslulým díky své, zřejmě úmyslně pěstované image, podivína, prosťáčka a tak trochu blázna. Jaký ale ve skutečnosti byl obyvatel světoznámého Hnojového domu? Na to snaží odpovědět kniha publicisty a spisovatele Jana Šebelky.
Gustav Ginzel se stal fenoménem, který zdaleka přesáhl význam i prostor Jizerských hor. Od šedesátých do osmdesátých let se zúčastnil několika horolezeckých a přírodovědných expedicí. Mimo jiné na Cotopaxi, nebo Expedice Sahara, která pátrala po saharských krokodýlech. Na Gustava v knize vzpomínají známí spisovatelé (Miloslav Nevrlý, Miloš Zapletal, Jaromír Štětina), geologové (Miroslav Krůta Mydlík), vědci (Jiří Haleš), cestovatelé (František Sláma, Petr Tischer, Mnislav Zelený Atapana), faráři (Heinz Eggert, Aleš Jaluška) a další osobnosti. Několik příspěvků se týká Gustavova procesu, v němž byl v roce 1982 obviněn z několika trestných činů. Například hanobení republiky, nebo týrání zvířat (údajně měl chovat koně uvnitř domu).

Byl jsem tobruckou krysoubyl-jsem-tobruckou-krysou-231702

2. doplněné vydání
Žánr: Literatura naučná, Biografie a memoáry
Rok vydání: 2014, 1. vydání originálu: 2008
Počet stran: 216
Nakladatelství: Klub vojenské historie Tobruk-Dunkerque o.s.
Autor obálky: Petr Bíma & Arteport s.r.o.
ISBN: 978-80-905859-0-4

Začátkem listopadu 2014 vydal Klub vojenské historie Tobruk – Dunkerque rozšířené vydání knihy Stanislav Hněličky a Jana Šebelky s názvem Byl jsem tobruckou krysou. Kniha mapuje čtivou formou rozhovoru osud generála Stanislava Hněličky (1922) z Liberce, který se zúčastnil bojů u Tobruku i v Dunkerque
Napínavý seriál, schopný konkurovat americkému Bratrstvu neohrožených nebo sovětské epopeji Osvobození, by mohl být z knihy o veteránovi bojů o Tobruk a Dunkerque Stanislavu Hněličkovi. Ta se nyní dočkala reprízy. Ve druhém vydání přibyly nové příběhy i vzácné historické snímky.

Román pro Quida

Vydal: Akropolis
Rok vydání: 2010
Formát: 228 stran, 130x200x14mm, brožovaná
EAN: 9788073041236
ISBN: 978-80-7304-123-6
Půdorys tragikomického příběhu Marka Kafky tvoří zapáchající průmyslové Město kdesi severu, komunistické čistky sedmdesátých let, a šest měsíců, které vyvrcholí odhalením sochy prvního dělnického prezidenta. Marek vnímá syrovost doby optikou vypitých piv, naivního vzdoru, depresivních kocovin a bouřlivých mejdanů. Bezstarostně si užívá studentského života i povolnosti budoucích učitelek. Záblesk svobody konce šedesátých let se však rychle ztrácí v řádění komunistických normalizátorů. Z fakulty nedobrovolně odcházejí desítky pedagogů, mezi studenty se objevují donašeči, do hospod a fakultních chodeb se stěhuje strach. Gottwaldova socha nabývá své obludné podoby a jakoby symbolizovala stále konkrétnější teror rudé ideologie. Román pro Quida, který autor dedikoval svým vnukům, je plnokrevným příběhem o neradostné době, ve kterém nechybí láska, smrt, svérázný humor, napětí ani mluvící sochy.

Ukázka z knihy

Byl jsem tobruckou krysou

Vydal: Akropolis
Rok vydání: 2008
Formát: 110x175x11mm
EAN: 9788073041014
Kniha představuje libereckého rodáka Stanislava Hněličku, legionáře od Tobruku a Dunkerque, který byl vyznamenán dvěma Československými válečnými kříži, nejvyšším státním českým vyznamenáním Řádem Bílého lva (říjen 2007) a mnoha dalšími medailemi. Nejen českými, ale také francouzskými a polskými. Publikace přibližuje osudy plukovníka Hněličky od jeho narození v severočeské metropoli, přes útěk do čsl. armády na Západě, jeho bojovou činnost i pestré a často trudné osudy po ukončení války.
Kniha není přísně historickou studií. Život legionáře Hněličky se před čtenářem odvíjí ve formě rozhovoru, který s ním v zimě a na jaře 2008 vedl spisovatel Jan Šebelka. Knihu uvádí předmluvou expředseda Senátu Parlamentu ČR, MUDr. Přemysl Sobotka.

Koktejlový úkrok Otýlie B.

Vydal: Akropolis
Rok vydání: 2007
ISBN: 978-80-7304-082-6
Počet stránek: 254
Padesátiletá Otýlie Baldová je místostarostkou šedesátitisícového města. Je víc než deset let rozvedená, má dospělou dceru a mladého milence. Kvůli němu si chce nechat chirurgicky upravit poprsí, ale lékaři najdou při předoperačním vyšetření v jejím těle zhoubný nádor. Taková je expozice čtvrtého románu Jana Šebelky Koktejlový úkrok Otýlie B., v němž autor nahlíží do hrdinčina soukromého i veřejného života, spolu s ní se vrací do minulosti, hodnotí křižovatky její existence a snaží najít odpovědi na otázky, kdo a jak ovlivňuje život každého z nás. „Co člověk stihne do své padesátky? Porodit zdravé dítě, odtelefonovat několik desítek dávno mrtvých zpráv do rádia Svobodná Evropa? Vdát se, rozvést. Milovat, jak to jde. Angažovat se v politice, mluvit po náměstích, bojovat za lepší svět bez komunistů, bez zadrátovaných hranic, bez pravolevé demagogie… Bude se jí tam nahoře počítat opravená střecha divadla, na kterou vybojovala z rozpočtu peníze?“ Ptá se Otýlie sama sebe, ale odpověď ji protéká mezi prsty jako písek někde na pláži u jejího milovaného Středozemního moře.

Perpetuum mobile aneb Vládcové

Žánr: politický western
Vydal: Nakladatelství Bor
Rok vydání: 2003
Počet stran: 197
ISBN 80-902901-7-5.
Hlavní hrdina románu Perpetuum mobile aneb Vládcové býval úspěšným novinářem. Nyní je bez zaměstnání, jeho o dvacet let mladší přítelkyně s ním čeká dítě a on, poté, co mu do života zasáhne moc, se rozhodne, že odrovná z politické scény několik lidí, o nichž si myslí, že veřejnosti nejvíc škodí. Čím víc se mu však daří likvidovat desperáty z Kalverovy bandy, jak jim říká, tím víc se vyřazuje z normálního života. Vrací se k pití, těhotná přítelkyně se mu odcizuje, bývalá manželka bojuje s rakovinou slinivky a jeho pronásledují stále silnější výčitky svědomí.
Také ve třetím dílu liberecké tragikomedii rozkmitává spisovatel osudy svých hrdinů do překvapivých amplitud a point. Jeho silnou stránkou jsou umění vyprávět, dialogy a nezaměnitelný humor. Způsob, jakým popisuje a staví milostné scény, zřejmě nemá v současnosti v české próze obdoby. Autor nešetří ani sebeironií:
K ohni se přiloudal potulný pes. Jako většina těch, kteří žijí na pobřeží Středozemního moře, připomínal mladého, pohublého vlka. Zvíře si lehlo na druhou stranu ohně a skrz plameny ho nedůvěřivě pozorovalo. Muž si povídal nahlas sám se sebou a rozhazoval u toho rukama. Byl to nekonečný, sebelitující monolog. Všiml si psa. Opile na něj zamžoural a namířil k němu prst: „Kdybys byl alespoň vopravdovej vlk, mohl bych s tebou tančit, jako Costner. To byl taky western… A taky divnej!“
Sám se tomu zasmál.
Podepsanou knihu lze získat u autora jakub.sebelka@volny.cz

Smrt podle Marka

Vydal: Erika
Rok vydání: 2002
Počet stran: 171
EAN:  9788071908050
ISBN 80-7190-805-3
Literárního materiálu na pět obsáhlých románů přináší autor v druhém díle své tzv. liberecké tragikomedie. Hlavní hrdina knihy novinář Marek Kafka se snaží život kolem sebe konfrontovat s nedávnou minulostí, kterou je období II. světové války. Mučení a smrt v plynových komorách slouží autorovi jako odrazový můstek k pochopení současného světa, jež trpí povrchností a virtuální realitou, kterou paradoxně jako novinář pomáhá vytvářet. Kniha, i přes závažnost tématu, přináší neopakovatelné komické situace i skvělý popis milostných scén. Ty jsou autorovou silnou stránkou, stejně jako přesné a vtipné dialogy.

Případ spravedlivého vraha

Vydal: ERIKA
Rok vydání: 03.04.2002
Počet stran: 157
EAN: 9788071906490
ISBN: 80-7190-649-2
Klasický detektivní příběh podle střihu drsné americké školy. Autor se k ní hlásí nejen úsečnými dialogy a drsným humorem (Do půl těla svlečený muž neurčitého věku ležel nedaleko velkého mraveniště. Měl pootevřená ústa a vytřeštěný zrak. Pod levou prsní bradavkou, přesně mezi třetím a čtvrtým žebrem mu vyčníval z hrudi podivný kovový předmět. Mrtvý ležel v lese již několik dní. Měl na kost okousanou levou ruku a v obličeji bez jednoho oka se mu honili velcí rezaví mravenci. Nebyl to pěkný pohled. Jak se dalo předpokládat, neříkal vůbec nic.) , ale také několika odkazy na konkrétní díla Raymonda Chandlera a Daschiella Hammatta. Novinář Marek Kafka se při své práci dostane k případu sériového vraha, postupně je do něj osobně zatahován, smyčka podivných události se stahuje kolem jeho krku a on nakonec zjistí, že poslední obětí důmyslné hry nemocného vraha má být on sám. Autor Jan Šebelka, který pracuje jako novinář, klade na pozadí detektivního příběhu závažné otázky po etické stránce práce českých žurnalistů.

Kdy s Lunou do postele

Žánr: sexuální astrologické horoskopy pro svátek i všední den
Vydal: Nakladatelství Erika
Rok vydání: 2001
Počet stran: 167
Formát: 115 × 215 mm
ISBN 80-7190-673-5
Známá lunární astroložka Alena Kárníková a novinář Jan Šebelka se sešli zcela náhodou na západním pobřeží Atlantického oceánu v Portugalsku, kde novinář pracoval na své knize Smrt podle Marka. Z jejich spolupráce vznikl netradiční kalendář, jenž s velkou dávkou humoru odpovídá na otázky typu: Kdy vás čeká nejúžasnější orgasmus? Kdy je lépe si popovídat? Kdy to bez mazlení nepůjde? Kdy je čas na sadomaso? Kdy dát na rady Ciccioliny? A desítky dalších. Knihu je možné brát jako návod jak vylepšit svůj sexuální život nebo si v ní jen číst a bavit se.