Otto Hejnic

2002_0830_130834aa
OTTO HEJNIC, nar. 1945 v Praze, žije v Liberci. Prošel řadou dělnických a technických profesí, od roku 1990 do  roku 2013 pracoval jako redaktor firemních novin. Publikoval v časopisech a novinách, kromě povídek výtvarné, hudební, divadelní a literární recenze. Je autorem libreta muzikálu Chytit kometu, uvedlo Divadlo Příbram, hrálo se také v Divadle U Hasičů (Praha 1999).  Byl členem Kruhu autorů Liberecka (KAL) a Obce spisovatelů Praha.

Příbuzní:  

  • Bratr Jiří Hejnic (1951), rockový písničkář: CD Kpt. Nemo band – Drštková polívka (1996), CD Jiří a Otto Hejnicové  – Chytit kometu ( soundtrack 1999), CD Petr, Otto a já – Demo 2006, CD Petr, Otto a Já –  Prosím tě, rozsviť (2009), CD Jirka Hejnic  band  – Písničky (2016), CD Jirka Hejnic band – Nesmrtelná (2018).
  • Syn Otto Hejnic, jazzový bubeník a skladatel (1975): CD Heinitz, Tvrdý, Fraticelli – Live In New Orleans 1996, CD Walter Fischbacher, Petr Dvorský, Kuba Doležal, Otto Hejnic – Fischbacher Live 07/08, Adam Tvrdý, Petr Kořínek, Otto Hejnic – Trialog (2009), Otto Hejnic Trio – Ondrej Krajňák, Josef Fečo, Otto Hejnic – One( 2011),  Otto Hejnic Trio, stejné obsazení – Standards One (2014), Otto Hejnic Trio, stejné obsazení – Lights (2016), Otto Hejnic Trio, stejné obsazení  – Beauties (2018), Otto Hejnic Trio, stejné obsazení – This is How it is (2022), Otto Hejnic Organism – Brian Charette, Osian Roberts, Otto Hejnic – Beringia (2022), Otto Hejnic Organism, Brian Charette, Osian Roberts, Otto Hejnic – Sunday At the Studio( 2023). Dále hrál na CD Dani Robinson – The Concert ( 2018). Pravidelně vystupuje se zpěváky Lee Andrew Davisonem a Chuckem Wansleym a s cimbalistkou, zpěvačkou a skladatelkou  Zuzanou Lapčíkovou. Složil hudbu k filmu Hoteliér, který režíroval  Josef Abrhám ml.

Bibliografie:
V pátek večer (povídkový cyklus, 1983)
Dvě lásky na začátek (román, 1987)
Ztracená závrať (povídky, 1997)
Nebe na dosah (novela, 2002)
Příbramské hornické historky (2004)
Příbramské a jiné hornické historky (Knihovna Jana Drdy, 2007)
O času a ohni (povídky, 2007)
Zase zvednout hlavu (povídky, 2010)
Proti proudu: životní příběh rybníkáře Jiřího Růžičky (2011)
Sifon, Venda a jejich lásky (román 2015)

Horoucí srdce, ale nohy v bahně (povídky, 2022)

 

Horoucí srdce, ale nohy v bahně

Nakladatelství Bor

Ilustrace: Milan Janáček

256 stran

Rok vydání: 2022         

Knížku Horoucí srdce, ale nohy v bahně jsem dokončoval  dlouhé roky po románu  Sifon, Venda a jejich lásky, kde jsem shrnul rozpory života, které řešili její  smutní hrdinové.  Povídky Horoucího srdce začínají na letním koncertu, v roce 69, kde se setkává trojice vysokoškoláků, zvažujících emigraci.   Ve vinárně Amfora probíhá oslava zkoušky, mladíci se potkávají  s výtvarníkem a jeho dívkami.  Budapest, kam jedu na koncert nových hvězd rocku, vychází z konkrétní ho zážitku, je to napůl záznam skutečnosti, obalený hvězdami na pódiu, na konci 80. let, viděný z pozice novináře. Zázraky se dějí, ale potkávají jinačí lidi. Stárnoucí pánové vzpomínají  na bývalé lásky a smrt jim tluče do bubínku. Jak by se uprostřed noci z kazeťáku ozýval Jim Morrison. Ožívá starý Region, noviny, založené na snu, že jednou se povede znovu propojit  Čechy a Němce, zamáznut staré omyly a křivdy. Pod závěrečným přitakáním aktivnímu pohybu je cítit úzkost.  Nic nezůstane skryto.

 

Sifon, Venda a jejich lásky

Nakladatel: Nakladatelství Bor
ISBN: 978-80-87607-45-9, EAN: 9788087607459
Popis: 1SifonVenda1 (2)× kniha, vázaná, 264 stran, 14,5 × 21 cm, česky
Rozměry: 14,5 × 21 cm
Rok vydání: 2015 (1. vydání)

Po knihách povídek O času a ohni a Zase zvednout hlavu přichází liberecký spisovatel Otto Hejnic tentokrát s románem. V něm opouští své dosud tak časté hrdiny ženoucí se za nesmyslnými cíli a soustřeďuje se na dvojici kamarádů-loserů, kteří zůstali na ocet. Těmito protagonisty jsou hezoun Petr, zvaný Sifon, synek z česko-německého manželství, a věčně usměvavý Venda, opožděný plod pozdní lásky. Jejich osudy jsou v průběhu děje konfrontovány s osudy žen, jež jim zkříží cestu, ať už to je Petrova tajemná Monika, andělsky nádherná Nataša, postarší Gudrun, Vendova drobná Pája anebo dlouhánka Stáňa, ale i mnohé další. Mezi tyto osudové ženy však bezpodmínečně patří také matky obou přátel, milované i nenáviděné, jež hrají v životech svých synů naprosto zásadní role. Lokalizace románu je velice rozmanitá, centrem všeho dění nicméně zůstává malá lázeňská obec v bývalých Sudetech, jež k sobě oba přátele poutá magickou silou.

Proti proudu – Životní příběh rybníkářeProti proudu Růžička

Vyprávěl Jiří Růžička, sestavil Otto Hejnic. Kniha má 232 stránek, měkké desky, černobílé fotografie doprovázejí text, barevné jsou v příloze.
V Bohdalově vznikla knížka, která zachycuje život a dobu Jiřího Růžičky, velkého rybáře a vypravěče Vysočiny. Zahrnuje soukromí, Růžičkovic rodinu, jeho otce a maminku, učiliště ve Třeboni, rybářskou školu ve Vodňanech, vojnu ve Valašském Meziříčí, civil ve Velkém Meziříčí a jeho hokejové a fotbalové úspěchy.
Zároveň mi Jiří Růžička popsal rybí život, od tření po výlov, plůdek, zugské láhve, plůdkové rybníky, fytoplankton, zooplankton, čím se ryby přikrmují, druhy ryb, typy rybníků, sádky, jak se dělá obsádka rybníka, prostě všechno, co se učí ve Vodňanech, ale s tím, že mi zkušený rybníkář sebehloupější otázku nakonec vysvětlil.
Od počátku byl vůdčí osobnost, předseda třídy, odborový funcionář, do všeho hr. Rád chodil na výlovy pomáhat. Byl hrdý, že nikdo z rybářů fotbal ani hokej závodně nehrál.
„Na jižní Moravě je víno, lidi chodí do sklepů, na Vysočině jsou rybníky plné kaprů. Zval jsem ministry, ať se zastaví i soukromě, až budou mít kolem cestu, bude to pro mě pocta. Přijeli, nahodili prut, chytili rybu nebo dostali rybu. Udělal jsem si známé na ministerstvech a jinde, kde se rozhodovalo o penězích,“ říká Růžička.
Nechybí rybářské, pytlácké a myslivecké historky, vyprávěné účastníky přímo od pramene.
Sledujeme, jak se od války vyvíjelo rybářství, novinkou bylo pěstování kachen na rybnících, které zlikvidovala po roce 1990 až výstavba velkopěstíren kuřat. Ve 29 letech se Růžička stal vedoucím rybářství ve Žďáru nad Sázavou, všechny rybníky si objížděl, doma se stavoval jen na nedělní oběd, ale ukázalo se, že řadu objektivních potíží si rybáři přimysleli, a postupně dovedl svěřený závod na špičku. Podporoval ale dobové zhůvěřilosti, například vybourání historického středu Ždáru nad Sázavou.
Zajímavá byla privatizace, nejprve společná s hrabětem Kinským, a pozdější osamostatnění, kdy si hrabě nemohl vzpomenout na své sliby, ale kněz mu připomenul, že „pán Bůh by mu to spočítal.“
Výstižně popsal cestu k moci, kdo si na něj brousí kudlu, protože má strach o koryto, jak se zajišťuje podpora shora, kdo koho zná a jak se mu lichotí. Podstatné je, že v socialismu i kapitalismu je to stejné, záleží jen na charakteru lidí. Výsledkem vracení půdy po 89. roce bohužel bylo, že hospodařit se vrátilo jen několik rolníků, ostatní pole prodali nebo je dali do pronájmu. Děj knihy končí v roce 2011 na Růžičkovy sedmdesátiny, sledujeme jeho ženu, tři dcery a vnoučata.
Iva Stochová, jeho dcera, která psala o ženách a svatbách do novin, napsala o svém otci: „Ono je to velké štěstí narodit se s takovým sebevědomím.“
Jiří Růžička byl velkorysý, ale paličatý, měl vždycky pravdu, knížku nakonec prodal nebo rozdal po Bohdalově a okolí. Početnější okruh lidí nezasáhla. Tohle je, pokud vím, jediná zmínka o knize Proti proudu.
Otto Hejnic

 

Zase zvednout hlavu

Vydal: Nakladatelství Bor
Rok vydání:  19.08.2010
Počet stran:  199
Rozměr:  22 cm
Vydání:  Vyd. 1.
Spolupracovali:  ilustrace Milan Janáček
Jazyk:  česky
ISBN:  9788086807355
EAN:  9788086807355
Popis: Další povídkový soubor libereckého autora je návratem k jeho ústředním tématům. Vypráví o lásce v mnoha podobách, od romantického toužení přes sebezničující vzplanutí k manželskému posvěcení a lásce rodičovské, ale také o každodenním životě. Postavy se plahočí za svými cíli, někdy pochopitelnými, jindy směšnými či trapnými, také jsou však zmítány vlastními emocemi, přehnanými ambicemi i pevnějšími ambicemi i pevnější vůlí těch okolo sebe. Jsou to texty o zmatcích dospívání, o nepochopení a vytrácejících se citech, o stesku a beznaději, o stárnutí a marné snaze zastavit plynoucí čas, ale také o umění řešit problémy s humorem a optimismem. Hlavní je neztratit schopnost zase zvednout hlavu a začít znovu, navzdory všem prohrám a malérům.
Podepsanou knihu lze za 100,- Kč  získat u autora (hejnic@diamo.cz).

O času a ohni

Vydal:  Nakladatelství Bor
Rok vydání:  10.07.2007
Počet stran:  198
Rozměr:  22 cm
ISBN:  9788086807423
EAN:  9788086807423
Popis: Povídky zachycují dobu od 60. let do současnosti. Potkáváme mladé studenty, úspěšné a neúspěšné vysokoškoláky s jejich dívkami, muzikanty, dělníky, vědce, redaktory, herce, stávající podnikatele, krásné víly, potvory i zklamané manželky. Je to místy humorná, místy nostalgická knížka o setkávání a ztracených láskách. O času, který nás mění, a ohni v nás, který se někdy znovu rozhoří.
Podepsanou knihu lze za 100,- Kč  získat u autora (hejnic@diamo.cz).

Příbramské a jiné hornické historky

Vydal: Knihovna Jana Drdy, Příbram
Rok vydání: 2007
Počet stran: 256 stran (240 stran textu, a 16 stran obrazových příloh)
Náklad: 600 výtisků
Popis: Po Příbramských hornických historkách (2004) vychází jejich volné pokračování. Knížka má barevnou obálku, 240 stran textu a 16 stran černobílých historických fotografií zachycujících příbramské podzemí a šachty rudných dolů ještě s kovovými těžními věžemi.
V knize najdete vyprávění Josefa Fejfara, Václava Hvízdala, Václava Chvála, Ladislava Koláře, Ing. Josefa Kováře, Karla Kučery, Rudolfa Maťhy, Jaromíra Pohořálka, Ing. Jaroslava Sedláčka, Ing. Karla Sladkého, Ing. Vlastimila Staňka, Milana Suka, Ing. Jiřího Šicha, Ing. Václava Šimíčka, Miroslava Šíra, Ing. Karla Škvora, Vladimíra Štrauba, Františka Tlučhoře, Ing. Radka Zaciose, Františka Zahrádky a Ing. Josefa Vrabce.
Editor Otto Hejnic přepsal vyprávění spoluautorů, proto Příbramské a jiné hornické historky vedle havířských vtipů zachycují zajímavé životní osudy některých protagonistů. Krom uranové a rudné Příbrami navštívíte Jáchymov, Důl Jasan v Dolní Rožínce, UD Hamr, průzkumnou západočeskou šachtičku a vrty geologického průzkumu, ale také kladenský Důl Nosek a Ostravu.
Vzpomínky pana Šíra, kromě jeho uvěznění v 50. letech, zachycují život v pohraničí před válkou a nekomunistický odboj během ní, kronika rodu Zaciosů líčí osudy ostravské havířské rodiny od konce 19. století do poloviny 20. století.
Na závěr Příbramské a jiné hornické historky popisují, jak byla znovuobjevena a zabezpečena hornická díla z pozdního středověku, například Petrské jámy na Březových Horách a štola Antonína Paduánského u Jílového, hornické památky dokumentují barevné snímky na zadní obálce. To doplňuje krátká informace o některých muzeích, hornických spolcích a montanistických akcích.

Příbramské hornické historky

Vydal: Knihovna Jana Drdy, Příbram
Rok vydání: 2004
Počet stran: 242
Popis: Množství historek a příběhů z hornického prostředí připomíná posledních padesát let provozu příbramských uranových dolů. Na jejich počátku bylo  na magnetofon zachycené a přepsané vyprávění havířů z uranových šachet, které zpracoval a další aktéry vyzpovídal Otto Hejnic. Knížka má 234 stran, hovoří zde havíři, technici i bývalí muklové, jejich snahou bylo zachytit život na šachtách v širším kontextu, nejsou to jen žertovné příběhy. Samotným uranem prošlo  více jak půl milionu lidí, jenže rudné hornictví a hlubinné dobývání uranu krom dolu Rožná na Moravě skončilo.   Knížku doplňuje řada černobílých nepublikovaných fotografií z podzemí a technických nákresů, aby si čtenář mohl udělat plastičtější obraz o práci na šachtách, kde se dobývaly strmé hydrotermální žíly (UD Příbram, UD Jáchymov, UD Horní Slavkov, Rudné doly Příbram atd.). 

Nebe na dosah

Nakladatelství: Erika
Rok vydání: 2002
počet stran: 127
ISBN: 80-7190-985-8
Popis: Román ze sportovního prostředí líčí příběh osmnáctileté dívky, u které jsou na prvním místě úspěchy ve sportu.
Ivana nesplní otcovo přání studovat chemii na vysoké škole, raději odejde z domova. Najde si podnájem a práci na poště a veškerý svůj volný čas tráví v tělocvičně na trampolíně. Sportu úplně propadla, touží stát na stupních vítězů. Přes týden trénink, o víkendu závody, na nic jiného jí nezbývá čas. Vše se mění v létě o dovolené, do cesty jí vstoupí láska…
(Navzdory sladké obálce jde o rozvětvený realistický příběh s řadou epizodních postav, některé spanilomyslné čtenářky byly zklamány.)

Ztracená závrať

Nakladatelství:  Horymír City Příbram
Rok vydání:  1997
Počet stran:  178
Ilustrace a obálka: Oto Macek
Popis: Nynější  novinář Otto Hejnic vydal v roce 1983 v Severočeském nakladatelství  cyklus povídek V pátek večer, v roce 1987 román Dvě lásky na začátek. Do tisku připravená novela Skokana se zatím vydáni nedočkala Název knihy povídek, které držíte v ruce, Ztracená závrať, vystihuje, o co autorovi jde. Najit ve všedním životě jiskru, naplnění a smysl. V lásce, v muzice a třeba i v gestu vzdoru Krále draků. Řada povídek se odehrává v Příbrami, kde autor žil a studoval, v Liberci, na Ještědu a v Jizerkách. Tématicky objevné jsou texty z oblasti Hamr – Stráž pod Ralskem, kde těžba uranu ukrajovala prostor zde umístěné Sovětské armádě. Některé povídky vyšly v novinách a časopisech, jiné mohou vyjít až nyní. Přednosti autora je, že dokáže vystihnout atmosféru, jak lyrickým popisem v Himalájích, tak i v hospodské zpovědi životem otřískaného Jiříka. Autor společně se Škvoreckým věří muzice své generace, s Hrabalem hledá krásu v odvrácené tváři života a s Kerouacem putuje, vzpomíná a hledá smysl v záblesku poznáni.
Pestrobarevná mozaika příběhů se rozprostírá od šedesátých do devadesátých let. Hrdinové povídek nezmoudřeli ani v éře tržního hospodářství a dál, s donkichotským úsilím, se snaží alespoň částečně realizovat svoje klukovské sny. Necítí se být příliš staří pro rokenrol, někteří z nich, bohužel, nebyli příliš mladí pro smrt.

Dvě lásky na začátek

Nakladatelství:  Severočeské nakladatelství
Rok vydání:  1988
Počet stran:  276
Popis: Román Otto Hejnice se časově vrací do šedesátých let, k nástupu tzv. džínové generace. Jeho hrdina, sedmnáctiletý student hornické průmyslovky Petr, prožívá své první životní „ univerzity“: start k jeho lidskému zrání je poznamenán živým prostředím školy, internátu, party mladých lidí a zejména prvními milostnými zkušenostmi a vztahy k vrstevnici Marcele a o několik let starší Janě. Mezi nimi Petr hledá, nachází, ztrácí, aby znovu nalezl nejen své dvě lásky, ale i první odpovědi na hlubší, byť nelehké otázky po náplni a smyslu života. Tímto hledáním, ztrácením a znovunalézáním sebe sama a svého místa ve světě je Petrův příběh nesporně blízký i dnešní mladé generaci. Hejnicova druhá knížka potvrzuje autorovy přednosti: schopnost prostého, ale atraktivního vyprávění příběhu, umění dát všedním, obyčejným věcem a událostem neopakovatelnou atmosféru doby a vůni mládí. 

V pátek večer

Vydal: Severočeské nakladatelství
Rok vydání: 1983
Počet stran: 125
Rozměr: 21 cm.
Edice: Nová próza
6000 výt.
Frontispis, obálka a vazba Milan Grygar
Popis: Zasněné Louny, bouřlivá Příbram, Bratislava jako sen bez závazků, Praha nikdy nedosažená a Liberec, to jsou města, kde se odehrávají příběhy této knížky. Kdyby se k ní přidávala gramofonová deska, byly by na ní Askalona, Jailhouse rock, Satisfacion, Eleanor Rugby a mezi písněmi pípání první družice a hlas Gagarina a Armstronga.
Jsou to povídky o zmatku prvních lásek, o touze létat, o vzestupu a pádu bigbeatové éry, o autostopu, o nostalgických touhách nesplněných snů. Hrdinové povídek nejsou geniální děti s prominentními rodiči, nestojí na břehu kriminality, nepatří ani mezi sebou okouzlené mladé muže deroucí se k úspěchu, ale otázky, které si pokládají, se k nám s nutkavou naléhavostí vracejí i po třicítce.
Hejnicova knížka povídek určitě najde své čtenáře, kteří mohou a chtějí konfrontovat své životní zkušenosti s jednáním hrdinů. Hejnicovy příběhy nám vybavují dobovou atmosféru uplynulých let a alespoň ve vzpomínkách nás vracejí o pár let zpět.