Jan Tichý – napsali o mně

Samozřejmě nejsem žádný nacista 1. část v rubrice Lidé mezi námi i-novin
Před čtrnácti dny jsem vám představil Josefa Doškáře, tentokrát se chci o totéž pokusit v případě Jana Tichého. Jejich pohledy na události, které se staly v Novém Boru po skončení války, se diametrálně liší, přesto má jejich vyprávění zajímavé průniky.
Životy obou významně poznamenaly klíčové okamžiky minulého století. Pro nás mladší, méně angažované, méně všímavé mohou být zkušenosti a závěry Josefa Doškáře i Jana Tichého zajímavým a poučným zdrojem informací.

Samozřejmě nejsem žádný nacista 2. část v rubrice Lidé mezi námi i-novin
Zde si můžete přečíst druhou část původního rozhovoru.

Jindra Moravcová: 32 hodin mezi psem a vlkem – recenze v i-noviny.cz
Šla jsem se podívat na  světovou premiéru inscenace podle novely severočeského autora Jana Tichého – 32 hodin mezi psem a vlkem do Činoherního studia v Ústí nad Labem. Čekala, jsem, že se mi po představení bude hůře usínat – četla jsem knižní předlohu a ve zpracování tvůrčího týmu Činoherního studia jsem viděla už více her s tematikou života v českém pohraničí.

Petruška Šustrová: Hrůzy na jevišti – recenze na Rádiu česko
Při představení hry Jana Tichého „32 hodin mezi psem a vlkem“, kterou nastudovalo a loni v září uvedlo Činoherní studio v Ústí nad Labem, se na jevišti odehrávají hrůzy. Hrůzy symbolické, jak tomu na jevišti bývá – jenže ty zobrazují hrůzy skutečné, které spáchali vojáci Československé armády tři týdny po válce v Boru u České Lípy – dneska je to Nový Bor.

32 hodin mezi psem a vlkem
recenze přestavení v Činoherním studiu Ústí nad Labem
Píše se červen roku 1945. Čtyři obyvatelé Boru žijí normální, byť válkou poznamenané životy a těší se na to, že se život snad vrátí do starých kolejí. Petrovi bylo právě osmnáct, vstoupil do obnovené čs. armády a má poprvé v životě dívku, o devět let starší Němku Heide.
Willy najde svou dětskou lásku v malé Grétce. Hans se chce stát stavitelem a má radost z toho, že se jeho otec vrátil jako primář do nemocnice. Marta pracuje na poště a má spoustu starostí se svatbou své kamarádky Marie – ta si bere českého mládence.
Do jejich životů však zasáhne dozvuk druhé světové války a divoká pomsta…
Inscenace 32 hodin mezi psem a vlkem je v repertoáru ČS výjimečná. Není pouze klasickým činoherním divadlem; ve spolupráci s hercem a performerem Rosťou Novákem (autorem oceňovaného představení La Putyka), který se podílel na pohybové spolupráci, vzniklo představení, které v sobě kromě klasické činohry má i prvky pohybového divadla, nového cirkusu a loutek. Zkoušení 32 hodin mezi psem a vlkem posunulo hranice možností ČS.
„…Diváka nenechá chladným už jenom fakt, že sleduje válku očima nevinných dětí. A úsporné divadelní zpracování bez okázalých efektů ponechává dostatečný prostor pro vlastní fantazii a domýšlení si všech hrůz, které se tenkrát staly…“

 

Jindra Moravcová, i-noviny, 20.09.2010
(z webu www.cinoherak.cz)

Napsat komentář