Sochař Michael Bílek

V Liberci v Galerii Lázně vystavuje od 11. 10. do 25. 11. 2018 v cyklu Lidé a hvězdy sochař Michael Bílek (1942 – 2015). Jsou zde zachyceny dřevěné sochy a na barevných fotografiích také jeho artefakty ze sídlišť, například Hra matky a dítěte z libereckého Horizontu, dítě ale časem přišlo o část ruky natažené k mamince.

Continue reading

Sialská trojčata v Malém divadle v Liberci

Inscenaci Martina Šotka, Romana Lipuse a Davida Vávry jsem viděl 20. října 2018, premiéra byla 5. října. Je charakteristické, že jsem lístek na vyprodané představení dostal od staršího pána, kterému onemocněla žena.

Continue reading

Nekrolog – Luboš Příhoda

V úterý 16. 10. 2018 zemřel liberecký novinář, překladatel a básník Luboš Příhoda. Narodil se 2. 8. 1934 v Náchodě. V 21. 8. 1968 při „bratrské internacionální pomoci“ pracoval v novinách Vpřed, v Liberci tehdy při vpádu sovětských tanků přišlo o život 9 lidí. Za normalizace odešel pracovat do JZD, pod cizími jmény překládal poezii i prózu. Po sametové revoluci se stal šéfredaktorem obdeníku Region, předsedou Kruhu autorů Liberecka (KAL) a významným členem Euroregionu Nisa. Přeložil z němčiny román Isy Engelmann Návrat pod zelenou střechu a Židé v Liberci. V roce 2004 vydal sbírku Promluvy do zdi, kterou doplňují překlady německé poezie. V roce 2009 Luboš Příhoda vydal knihu o událostech ze srpna roku 68 v Liberci A potom přijely tanky, v roce 2015 Nejdřív tanky, potom pendreky, rozšířené vydání z let 68 a 69 a bibliofilii Umíněný Ikaros.

KAL pod jeho vedením vydal 10 čísel Kalmanachů a česko – německou čítanku Naše krajina slov – Unsere Wortlandschaft.

Zemřel vstřícný statečný člověk. Čest jeho památce.

Rozloučení bude v pátek 26. října v 10 hodin v libereckém krematoriu.

Luboš Andršt s Energitem v Liberci

Přijel jsem do Lidových sadů ve čtvrtek 11. října přesně. Kadlec, šéf Experimentálního studia, přišel k pokladně a říká: „Je 62 prodaných lístků, ahoj, 63.“ Zaplatil jsem 190 Kč a šel dál. Dřevěná místnost byla skoro plná, ale místo pro jednoho se našlo v druhé řadě. Hammondky s Leslie bednou zíraly do sálku.

Continue reading

Dani Robinson Concept fascinoval Mladou Boleslav

Dne 19. září vystoupil americký kytarista a zpěvák Dani Robinson opět v Čechách, do zaplněného Muzea Škoda v Mladé Boleslavi přinesl ducha Jimiho Hendrixe. Má podobnou barvu hlasu, skvěle hraje na kytaru a využívá všech fint, různých boosterů a kvákadel, které kytarový mág používal. Hrál s nástrojem za krkem, držel ho jako samopal, ale hlavně byl neobyčejně vstřícný a bezprostřední. Jimi Hendrix po dlouhé době vstal z mrtvých.

Continue reading

Mišík v Jablonci

V pátek 21. září byl poslední opravdu letní den, měl jsem v kalendáři napsáno Vladimír Mišík. Vyrazil jsem do jabloneckého klubu Na Rampě. Tentokrát jsem nezaváhal, bleskem jsem zabavil židli, sedl si do druhé řady pod pódiem, asi tři metry daleko od zpěvácké stoličky, a čekal. Klub se rychle plnil.

Continue reading

Hornické slavnosti Sokolov 2018

Byl jsem na prvním setkání hornických měst a obcí ČR v Příbrami, na prakticky všech sympoziích Hornická Příbram ve vědě a technice, na setkáních v Krásnu, Rudolfově, Horním Slavkově, Jihlavě, Stříbře, Chomutově a všude možně jako novinář s foťákem v ruce. Pro větší slávu novin s. p. DIAMO. S Karlem Škvorem jsem lezl do staronové štoly sv. Antonína Paduánského v Jílovém, zachycoval jsem dobývání uranové rudy na Rožné, předtím sledoval, jak maká vrtačka Secoma na Hamru. Všechno jednou končí. Odevzdal jsem fotoaparát, ještě jsem kladně zhodnotil konečnou publikaci „60 let těžby uranové rudy na ložisku Rožná“ a navrhl ji na Permona. Docela mě potěšilo, že muž a opravdový havíř, všestranně větší a veselejší než já, Ing. Jarda Jiskra, když se cukla Ostrava, 22. setkání hornických měst a obcí ČR zachránil, uspořádal ho po několika letech pod názvem Sokolovské hnědé uhlí 8. a 9. září znovu v Sokolově.

Continue reading

Sudek, Funke, Drtikol

Sudek, Funke, Drtikol je obsáhlá výstava českých a slovenských fotografů v liberecké Galerii Lázně, sestavená ze sbírek PPF. Zabírá bazénovou halu a ochoz, trvá do 30. září, je tedy ještě čas ji navštívit.

https://www.ogl.cz/sudek-funke-drtikol-etc-ceska-a-slovenska-fotografie-ze-sbirky-ppf-art

Continue reading

Úklady a láska Ivana Krejčího

Režisér Ivan Krejčí se po groteskně pojatém Revizorovi vrací do libereckého Divadla F. X. Šaldy, aby uvedl truchlohru Friedricha Schillera z roku 1784 Úklady a láska. Text upravil Tomáš Vůjtek, hudbu složil Ondřej Švandrlík. Continue reading

Jethro Tull – By Ian Anderson

50th Anniversary tour, aneb 50 let na scéně, to už jsem nemohl odmítnout. Alespoň jednou uzřít slavnou kapelu, než umře stářím. Flétnista, kytarista a hráč na foukací harmoniku Ian Anderson, ročník 1947, v sobotu 16. června v 19 hodin na zámek Sychrov určitě přijede. Výraznou postavu jsem z mnoha LP desek znal, ale na vlastní ucho neslyšel, a zrovna tak jsem pochyboval, že po 20 letech nejistého zpěvu bude multinstrumetalista Ian Anderson jen a jen lepší. Zároveň mi bylo jasné, že ho mohu slyšet zpívat naposledy naplno. Zaplatili jsme 2 x 1 190 Kč do 38. řady, obešli park a očekávali věci příští.

Continue reading