Fotograf Michael Čtveráček vystavuje v liberecké galerii Lázně

 

Výstavu Ke světlu – Obecné principy představuje Michael Čtveráček od 21. 9. do 31. 12. 2017 v galerii Nika, v budově Lázní.  Je založena na paradoxu, maxiformátové  černobílé fotografie jsou pojímány zespoda, od země, jen někdy je nad nimi  spleť větví, maximálně kmenů stromů, zelený svět se dere vzhůru, kroutí se a proplétá. Je to ve fotografii nový nezvyklý přístup, pojmenování jednotlivých druhů rostlinstva chybí, je to zvětšenina drobného, málo známého, něčeho, co žije  vedle nás, ale čeho si nevšímáme. Je to minimalistická podoba daného výseku pradávné přírody, zdánlivého chaosu,v němž si autor všímá bohatosti kompozičních motivů v lesním porostu, směřujících za světlem. Na bázi krajinářské fotografie vzniká něco zatím nepovšimnutého, archaického, co existuje mimo čas.  Maxifotky doplňují snímky menší, ale stejného obsahu.

Michael Čtveráček (1971) vystudoval fotografii na FAMU, v minulosti fotil převážně budovy, například v Ročenkách liberecké architektury, v cyklu Ke světlu pozoruje přírodu z podhledu. Navazuje na fotografické dílo svého otce, Karla Čtveráčka,  které prohlubuje a završuje. Fotografuje, co všechno známe, ale nikdy jsme si zobrazeného pořádně nevšimli. Nutno vidět.

Otto Hejnic

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>