Grafik Rudolf Jakubek a Metznerbund

Grafik Rudolf Jakubek
Liberecká Galerie Lázně vystavuje 21. 9. až 31. 12. 2017 část souboru z Regionálního muzea v Teplicích. Německočeský umělec (1902 – 1968) patřil k expresivním realistům a dokonale zvládl grafické řemeslo. Vedle autoportrétu kreslil hlavně ilustrace ke knihám, uvedené jsou Tři přadleny bratří Grimmů, a další biblické, mythologické či pohádkové příběhy, v příhodách Nymf a Satyrů se sexuální fantazii meze nekladou. Rudolf Jakubek byl po druhé světové válce odsunut, jeho ironické dílo má i po letech moderní tvářnost, přesvědčte se sami.

Metznerbund, dějiny uměleckého spolku 1920 – 1945
V podbazénové hale galerie Lázně jsou od 21. 9. do 31.12. vystaveny artefakty uměleckého spolku Metznerbund. Jde o díla národnostně členěná, po výstavě Mladí lvi v kleci uvidíte dosud neprezentované obrazy, kresby a plastiky německých výtvarníků žijících v předválečném Československu, ale po válce odsunutých, jako byl např. Karel May, Richard Felgenhauer, Franz Jägr či Karl Krattner a další.
Bohužel Metznerbund se koná v době výstavy Helmuta Klewana, galeristy, jenž shromáždil artefakty světově známé, ale v Liberci, a některé ani v Čechách, zatím neviděné. Výstava Metznerbundu si zasloužila grant České republiky, ale nové zájemce získá asi těžko.

Ukázky grafik Rudolfa Jakubka

Ukázky artefaktů uměleckého spolku Metznerbund

Otto Hejnic

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>