Aktuality

Řehečská slepice 2019

V sobotu  6. dubna se v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně konala  již 18. Řehečská slepice, literární soutěž humoru, nyní jako Proměna  primáře Kafky aneb Den otevřených dveří na psychiatrii v Řehči. Pořádala ji knihovna a Sdružení rodáků a přátel Řehče. Do Jičína nás přilákal jeden ze zakladatelů soutěže MUDr. Václav Franc, a webmaster Obce spisovatelů František Tylšar.

Na schodech před knihovnou sedí dva šedovlasí fousatí braši, v náruči tahací harmoniky, a hrají a zpívají sprostonárodní písně. Ten vlevo je přece Fanda!  Chci ho obejmout, ale někdo nás žene dovnitř, kde kvapem ubývají židle. Dostáváme časopis ČAJ, je to zkratka, časopis autorů Jičínska, z listopadu 2017, číslo 134, také osmistránkové Řehečské noviny, mimořádné vydání u příležitosti 18. ročníku soutěže, dostáváme lístky do tomboly a kupuji za stovku povídkovou knížku Nevěry II.

Chvilku  po půl druhé MUDr. Franc zahajuje, bere si bílý plášť a klíče, které na psychiatrii  bezpečně určují, kdo je chovanec a kdo ošetřující. Sestřičkou je Mgr. Jana Benešová, z lékařské rodiny, ředitelka knihovny. V sále sedící  Karel Gott by také rád v Lucerně zpíval, ale je to někdo jiný, Mgr.Kafka se chvíli věnuje Kafkově Proměně, ale musí si  odpočinout na horách, na snowboardu,  není ale Ester Ledecká, jak si marně namlouval, než narazil do stromu. V rámci akreditace získal umělohmotné vědro, tím zabodoval v eldéence, když řekl o volbách, že je tady s urnou, což klienti neblaze nesli. Zubař MUDr. Franc ale přiznal barvu, ve své jednoaktovce  těžil z  příběhů ze soutěže.

V sále je na 110 lidí, více než vloni, též počet zaslaných prací stoupá, přišlo 28 básnických děl , 44 prozaických a 13 písňových textů.  Vystoupilo Řehečské kvarteto, dvě tahací harmoniky, zobcová flétna, tamburina a zpěv , jehož dva členové hráli na uvítanou před knihovnou a které hrálo i po produkci,  pila se káva nebo čaj a jedly se nápadité zákusky.

Řehečská slepice má vítězku  písňové soutěže, zpívající Martu Furchovou doprovázelo  Řehečské kvarteto.  Notovala  na melodii písně Co je to za děvčátko svůj  text: Starší pán má problémy se sexem,  doktor mu předepíše modrou pilulku, nevzal  si však brýle a spolkl ibalgin.

Soutěž je celorepubliková. Několik přispěvatelů pochází z Moravy,  F. Tylšar je z Veselí nad Lužnicí.

Hlavní cenu 18. ročníku získala Veronika Miškaříková za povídku Naše eldéenka. V kategorii poezie vyhrál Jiří Šandera, 2. cenu  získala Svatava Mášová, 3. cena nebyla udělena. Čestná uznání získala Věra Polášková a František  Tylšar.

V kategorii próza zvítězila Veronika Miškaříková, 2. cenu získal Jiří Wilson Němec, 3. cenu Miroslav  Rezek, čestná uznání Pavla Konečná, Jan Řehounek, Miroslav Tota a František Tylšar. Zvláštní cenu knihovny dostala Danuše Pecková. V porotě zasedali Jana Fanče Jirásková, Stanislava Benešová, Oldřich Suchoradský a Václav Franc.

Většina posluchačů byla starších, vzájemně se znali, mezi autory se našlo několik půvabných dívek.

Řada autorů posílá do Jičína své práce pravidelně. Na závěr probíhá tombola, kam lze umístit neprodané knížky nebo noviny,  manželka vyhrála ČAJ číslo 150 z března 2019. Příště vezmu staré neudané Kalmanachy, alespoň někdo je přečte.

Bylo krásně, v Jičíně začíná vše kvést, byl to zábavný a poučný den.

Kdybyste měli chuť se do soutěže přihlásit, uzávěrka bude začátkem ledna , společné téma jsou Vánoce. Příspěvky posílejte  na e-mailovou adresu slepice.rehec.cz,  bližší údaje o soutěži najdete na internetu.
Otto Hejnic

Neexistující město Čistá Rudolfa Tomíčka

Náčrt dějin svobodného královského horního města Čistá vydal  Ing. Rudolf Tomíček v roce 2018. Autor se narodil v roce 1948 v Praze, pracoval na dole Stannum do ukončení těžby v roce 1991. Stále žije v Horním Slavkově.  Byl technologem na Měděnci, v letech 1996 až 2006 byl poslancem Parlamentu ČR, od roku 2007 do 2013 působil v Muzeu Sokolov, do roku 2014  byl odborným pracovníkem na MPO ČR v Praze, nyní je v důchodu.  Zajímá se o historii,  je spoluautorem brožury Ukončení těžby a úpravy rud na závodě Stannum, 1996, psal do regionálních tiskovin, v roce 2000 vydal knihu Těžba uranu v Horním Slavkově, o které jsme v novinách DIAMO obsáhle referovali. V poslední době vydal knihu Benátčané v západních Čechách a dvě knihy o historických  způsobech dobývání rud – Rýžování a Želízkování a sázení ohně.

Continue reading

Jen tak mimochodem – pozvánka

Pozvánka na akci v liberecké knihovně.
Continue reading

Jiří Janáček křtil Doslovy

Jiří Janáček se narodil 7. května 1927 v Blatné. Žije v Liberci. Byl středoškolským a vysokoškolským pedagogem, literárním vědcem, kritikem a publicistou. Věnoval se hlavně dějinám předválečného divadla a významným autorům české literatury 19. a 20. století. Kniha Doslovy shrnuje skutečné doslovy, které autor psal ke knihám vycházejícím v Knižním klubu v Knižnici XX. století.
Continue reading

Běsi Dodo Gombára

Dostojevského román Běsi do divadelní podoby upravil a režie se ujal Dodo Gombár. Libereckou inscenaci v Šaldově divadle jsem navštívil 28. února 2019.
Hraje se obráceně, diváci sedí na jevišti, dívají se do hlediště, početné jsou v něm figuríny v životní velikosti, v počátku sedící na sedadlech. Výprava Terezy Kopecké slouží k zastření konkrétního času, vedle složitého kostýmu, vycházejícího ze smokingu, do kterého je oblečen Š. T. Verchovenskij, a nadčasového kostýmku V. P. Stavroginové, je tu nápadná krinolína J. M. von Lembkeové, apartní červenobílý kostýmek L. N. Drozdovové a blyštivý smoking a žlutá paruka P. Š. Verchovenského, a ryze současný teroristický oděv a černý plnovous I. P. Šatova. Čtyři muzikanti jsou na balkoně.
Continue reading

Naše sebrané trable

Znalec anglického humoru režisér Petr Palouš nastudoval v Malém divadle v Liberci hru All That Trouble We Had současného britského dramatika Paula Lucase. V překladu Petra Fantyse pod názvem Naše sebrané trable měla hra 15. února 2019 svou českou premiéru.
Continue reading

Jen tak mimochodem

Básnickou sbírku Jen tak mimochodem napsala dvojice Monika K. Pospíšilová, ročník 1990, narozena v Liberci, a Marek Sekyra, ročník 1974, narozený v Ústí nad Labem. Oba žijí v Liberci, Monika s manželem, Marek s dcerami Malvínou Annou a Vivien Veronikou, oba jsou zaměstnáni v liberecké Krajské vědecké knihovně. Kniha byla představena v Liberci, 13. února v 18 hodin, v Krajské vědecké knihovně.
Continue reading

Francesca da Rimini a Lakomý Rytíř

Dvě jednoaktové opery Sergeje Rachmaninova se hrají od 14. prosince 2018 v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Původně se takto hrály v roce 1907, kdy je slavný pianista a budoucí skladatel složil, i když jednotlivé části jsou občas inscenovány samostatně.V tomto uspořádání je režisérka Linda Keprtová dává teprve podruhé.

Continue reading

Mikve v libereckém Malém divadle

Autorka Hadar Galron, ročník 1970, dítě ortodoxních rodičů, se s nimi přistěhovala z Londýna do Izraele. Má tři děti a je slavnou herečkou, dramatizátorkou, scénáristkou i režisérkou. Hru Mikve přeložila Ester Žantovská, v roce 2008 ji uvádělo Národní divadlo v Praze. V Mladé Boleslavi Hadar Galron režíruje své Tajemství, a dojela se do Liberce na svou hru podívat.

Continue reading

Jan Měřička zaplnil galerii Lázně Liberec

Výstava Jana Měřičky Neklid davu byla slavnostně zahájena ve čtvrtek 17. 1. 2019, davy kultury chtivých lidí zaplnily sál vedle kavárny a postupně přicházely další vzdát poctu svému Mistrovi. Lepší výraz by byl znovuobjevitel, protože Měřička celou dobu dělal, co není obvyklé, mimo jiné obnovoval výrobu ručního papíru,na něj zachycoval obtisky tvárnic nebo součástek, začal s  výtvarníky dělat autorské knihy, vzal převážně knižní grafiku a rozvinul ji na plachty. Na výstavě Neklid davu zachycuje autor, nač přišel a čím se zabýval od roku 2005 do dneška.

Continue reading